Az ízületek épségének megőrzése és az ízületi betegségek megelőzése érdekében mindenképpen szem előtt kell tartani a mindennapok során az egészséges életmód két legfontosabb alap pillérét, vagyis a helyes táplálkozást és a rendszeres testmozgást. Ezek a pontok minden esetben nagyon fontosak, azonban az ízületek egészsége szempontjából is fontos szerepet játszanak.
Az ízületi problémák megjelenésében az öröklődés, az életkor, valamint egyes sérülések mellett az elhízás, továbbá a túlsúly is rendkívül komoly szerepet játszik, így az egészséget támogató táplálkozás több fronton is segítheti az ízületek egészségének védelmét. A plussz kilók nagy nyomást gyakorolhatnak az ízületekre, pontosabban extra terhelést kaphat így a hát, a csípő, a térd, a boka és a láb is. Így a felesleges kilóktól való megszabadulás különösen fontos szerepet játszik az ízületek egészségének megőrzésében és helyreállításában egyaránt.
A következőkben megismerhetjük azokat a mozgásformákat, amelyekkel hatékonyan támogathatjuk az ízületek egészségét.
Mozgással az ízületek egészségéért
Már korábban említettük, mekkora terhet ró a nagy súlyfelesleg az ízületekre, így első körben fontos megjegyezni, hogy a rendszeres testmozgással segíthetjük a súlycsökkenést, amelynek köszönhetően levehetjük a terhet az ízületekről. A fizikai aktivításnak számos előnye van az ízületek állapotára nézve:
- csökkenti a csonttömegvesztést
- csökkenti a kopásos megbetegedések kialakulásának esélyét
- növeli az izomerőt és az ízületek mozgékonyságát
- javítja az egyensúlyt
- erősödnek az izmok, inak, szalagok és ízületek
- a testmozgással erősödik a csontsűrűség
- elősegíti a testtömeg normalizálását
- csökkenthető a korral járó csontritkulás kialakulásának kockázata
A napi rendszerességgel végzett átmozgató sportolás, akár már a séta is hatékony eredményeket mutathat, de igazán jó eredményeket akkor érhetünk el, ha kicsit intenzívebb mozgás formákat is beiktatunk mindennapjainkba. Az ízületek egészségének megőrzése szempontjából kiváló választás lehet a pilates és a jóga is, amelyek igazán ízület kímáló edzés formák. A rendszeres napi mozgás fokozatos és lassú felépítése a legcélravezetőbb, valamint érdemes többféle aktivítási formát is váltogatni.
Fontos! Ügyeljünk a fokozatosságra, valamint a változatosságra is!
Ne terheljük túl ízületeinket, hiszen abban az esetben nem támogatjuk az egészségüket, hanem pont az ellenkezőjét érhetjük el vele!