Az ízületek leggyakoribb betegsége az ízületi porckopás, vagyis más néven az artrózis, amely ma a felnőtt lakosság nagy százalékát érinti. Sokakban merül fel a kérdés, hogy ez a betegség jellemzően csak az idősebb korosztályt érinti-e? Erre a válasz nagyon rövid: nem! Egyre gyakrabban a fiatal felnőtteknél is kialakulhat, holott csökkenthető volna a kialakulás kockázata. A következőkben arra is próbálunk választ találni, hogy mit tehetünk az elváltozás kialakulása ellen, illetve a már kialakult probléma esetén.
Ízületi porckopásról vagyis artrózisról akkor beszélünk, amikor az ízületeket borító porc állományának lebontása és felépítése nincs egyensúlyban, vagyis a lebomlás nagyobb mértében van jelen. Az ízületek csontvégein található úgynevezett üvegporc réteg valamilyen okból kifolyólag elvékonyodik, megreped, sérül, vagy felülete egyenetlenné válik. De ide sorolható az az állapot is, amikor a szükségesnél kevesebb ízületi folyadék termelődik, amelynek köszönhetően megnő a felületek közötti surlódás. Továbbá az is előfordulhat, hogy a porcok szélén csonttüskék, csontlerakódások, valamint kinövések alakulnak ki. A folyamatok előbb-utóbb az ízületi mozgás fájdalmas beszűkülésével és mozgáskorlátozottsággal járnak.
Az artrózis kialakulásához vezető okokat a betegség kezelése alapján a szakemberek is két nagyobb csoportba osztják. Az elsődleges artrózis kialakulási oka rendszerint ismeretlen, valamint általában a nők esetében jellemzőbb és elsősorban a 45 éves korosztály fölött alakul ki. Azonban a második artrózis esetében már beszélhetünk kiváltó okokról, ezek pedig a következők lehetnek:
- fejlődési rendellenességek
- az ízület gyulladása és sérülése, ismétlődő sérülés
- túlterhelés
- valamint vannak olyan betegségek, amelyek kialakulása befolyásolja az ízületi porc anyagcseréjét, ilyen többek között a cukorbetegség, valamint egyes
hormonális betegségek
- túlsúly
- műtét az érintett ízületben
Ez a típusú artrózis nem korhoz kötött, így már egészen fiatalokat is érinthet a probléma kialakulása.
Az artrózis kialakulása ellen az egyik legfontosabb a rendszeres testmozgás, ugyanis ez javíthat a leginkább a porc anyagcseréjén. Mozgás során az ízületi folyadékból tápanyagok jutnak be a porcállományba, amely támogatja és elősegíti a porcfelszín terhelhetőségét. Azonban fontos, hogy a kellő mértéket tartsuk, mert ahogy azt korábban írtuk a nagy terhelés is okozhatja az ízületi porckopás kialakulását. A rendszeres és megfelelő testmozgás mellett pedig rendkívül fontos szerepet játszik a porcok egészségének védelmében az egészséges táplálkozás.
Az igénybevett izmok és ízületek ápolására, bedörzsöléshez és masszírozáshoz.
Gyökerét külsőleg gyulladáscsökkentő szerként használják, leggyakrabban ízületi fájdalomra, sportsérülések gyógyítására, zúzódásra, véraláfutás, valamint csontkinövés kezelésére.
Az „Ízületek teájaként” is ismert fekete ribizlileveles teakeverék segítséget nyújthat az ízületi panaszok kiegészítő kezelésében.
Kurkumával és további értékes gyógynövényekkel járul hozzá az ízületek és izmok gyulladásának csökkentéséhez, az ízületek rugalmasságának fenntartásához.
8 komponensű ízületvédő komplex a felhőtlen mozgáshoz, sportoláshoz a család minden tagjának!